top of page

אפרים קישון

 

אפרים קישון –סופר ,סאטיריקן,מחזאי ,תסריטאי,במאי קולנוע ותיאטרון.  נולד בבודפשט בירת הונגריה ב23 לאוגוסט 1924 .ונפטר ב29 לינואר 2005 השנה מציינים עשר שנים למותו ...

כשרון הכתיבה שלו ניכר כבר בנעוריו בשנת 1940 זכה בפרס הראשון בתחרות כתיבת נובלה לתלמידי תיכון ,בגלל חוקי הגזע לא הורשה להמשיך את לימודיו באוניברסיטה ,ולכן החל בשנת 1942בלימודי צורפות .כאשר שב לבודפשט גילה כי הוריו ואחותו שרדו ,אך בני משפחה רבים אחרים נרצחו בתאי הגזים...במאי 1949 עלה לארץ ביחד עם רעיתו ,וקיבל את שמו העברי אפרים קישון .

בתחילה התגורר במעברת שער העלייה שליד חיפה ,ממנה עבר לקיבוץ כפר החורש...למד עברית באולפן בירושלים ,ועד מהרה השתלט על השפה והחל מחדש בה חידושים .

הנקודה החשובה ביותר ששוכחים לגבי אפרים היא זו .."אפרים רואה את האמת .זה הסוד הגדול שלו .הוא ,אחר כך,בטכניקה וירטואוזית עושה מזה בדיחה גדולה .אבל העובדה שההומור שלו משאיר את רישומו ,ועובד על בני אדם .נובעת מכך שהוא באיזה שהן עיני רנטגן מבחין באמיתות האמיתיות של החיים הדמויות שלו מיצגות אמיתות אמיתיות על הישוב על הארץ.על ישראל .על הציבור .וזה מה שהציבור מבחין ..וזה מה שהציבור אוהב" (טומי לפיד ז"ל מתוך התוכנית חיים שכאלה )

אפרים היה חתן פרס ישראל ,ואחד מהסאטיריקנים והבמאים הישראלים הידועים ביותר בעולם .

סיפוריו של קישון חידודי הלשון שלו והדמויות המיתולוגיות שהמציא ,כמו סאלח שבתי .ארבינקא,והשוטר אזולאי ,יהיו לעד חלק בלתי נפרד מההויה הישראלית

משולחן ספרית תיכון אחד העם :   

הצוללת דקר

הצוללת דקר -ה"שבת –הוכרזה הצוללת דקר כנעלמת !!! בינואר 1968 יצאה הצוללת בדרכה ארצה ,שלושה ימים לפני הגעתה ארצה נותק הקשר עם הצוללת כשעל סיפונה 69 אנשי צוות .

עומק הים באזור בו אבד הקשר מתקרב ל-3000 מטר ולפיכך הניחו כולם כי הצוללת טבעה ונמעכה בלחץ העצום .31 שנים של מחקר וחיפוש היו עקרות ,25 משלחות חקרו כמעט כל אזור במזרח התיכון .אך עד כמה שזה ישמע מוזר ,האזור היחיד שלא נבדק הינו האזור שלאורך נתיבה המתוכנן של דקר .בפברואר 1969 כשנה לאחר העלמה ,מצא דייג ערבי את מצוף החרום של הדקר על חוף חאן יונס.עיירה דרומית מערבית לעזה .כמו לכל צוללת גם לדקר היו 2 מצופי חרום ,על פי הצמחיה והחי שנתגלו על המצוף .נקבע כי הדקר מצויה בעומק רדוד יחסית ושהיא סטתה מנתיבה בכ-50 עד 70 מיילים ימיים.כיום לאחר מציאתה של דקר ברור כי המסקנות שהתקבלו מחקר המצוף היו מוטעות והובילו את המחפשים למקומות הלא נכונים .דקר מעולם לא סטתה מנתיבה אפילו לא במייל אחד .שברייה אינם מצויים במים רדודים אלא בעומק של 3 ק"מ באחד האזורים העמוקים ביותר של הים התיכון .המצוף לא היה מחובר לצוללת ,אלא ניתק ממנה זמן קצר לאחר התאונה ונסחף במשך שנה עד שהגיע אל חופי חאן יונס .

בערב ה-24 למאי דיווח הסונאר על מציאתו של גוף גדול המונח על הקרקעית , היתה הוראה להוריד למטה את רובוט הצילום , כדי להביט מקרוב על הגוף שהתגלה ,ביום שישי 28 למאי שעה שבע בבוקר החל הרובוט בדרכו בת ארבע השעות לקרקעית הים , כאשר הגיע למטה החל לשדר תמונות לספינה שממעל .לא נותר ספק כי מדובר בשרידיה של הצוללת .ביום שישי בערב בשעה 8 פתחו מהדורות החדשות ברדיו ובטלויזיה את בשידור הידיעה המרעישה הצוללת דקר נמצאה

בעומק של 2900 מטר ,ובמרחק של כ500 ק"מ מחופי ישראל נתגלתה הצוללת האבודה דקר

bottom of page